Pogrzeb katolicki

Pogrzeb Osoby Zmarłej, zamieszkałej na terenie parafii należy zgłosić w kancelarii parafialnej w godzinach jej otwarcia lub umówić się telefonicznie na spotkanie (telefony do parafii:  tel. kom.: 512 458 873 / tel. stacjonarny: 75 642 88 10).

W kancelarii zgłaszamy pogrzeb:

  • ustalamy dzień i godzinę pogrzebu,

  • miejsce grobu, jeśli pochówek odbywa się na cmentarzu parafialnym przy ul. Jagiellońskiej,

  • przedstawiamy akt zgonu,

  • zaświadczenie o przyjęciu Sakramentu Chorych (jeśli był udzielany Zmarłemu w ostatnim okresie życia)

Prosimy też o pełne uczestnictwo we Mszy świętej pogrzebowej (tzn. przystąpienie do Komunii św. poprzedzone spowiedzią św.) sprawowanej w intencji zmarłej Osoby, szczególnie przez najbliższą rodzinę i przyjaciół zmarłego.

Chory, którego zgon jest bliski, chyba najbardziej potrzebuje naszego psychicznego wsparcia. Jednak niektórzy z nas nie czują się na siłach sprostać tej „ostatniej posłudze miłości” – odczuwają lęk. Poza tym często staje się to w nowoczesnych szpitalach niemal niemożliwe. Wielu ludzi umiera więc w samotności i opuszczeniu. Każdy cierpiący, pozostawiony samemu sobie człowiek jest świadectwem naszego samolubstwa i braku miłości, oskarżeniem całego społeczeństwa.

Chrześcijanie, którzy czuwają przy umierającym, winni umacniać go w przekonaniu, że nie jest sam. Niejednokrotnie od słów jest tu ważniejsza pełna wyrozumiałości obecność. Jak długo umierający jest przytomny, mogą chrześcijanie umacniać jego ufność w wierność Boga i pomagać mu przezwyciężać lęk przed śmiercią. Mogą modlić się z konającym słowami Jezusa: „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego” (Łk 23, 46), w Twoje ręce składam moje życie. Wielu chrześcijan przygotowuje się do śmierci, prosząc o pomoc Matkę Jezusa: „Módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej” („Zdrowaś Maryjo”).

W dniu pogrzebu gromadzą się krewni i przyjaciele zmarłego na Eucharystii sprawowanej na jego intencję. Towarzyszą mu również na miejsce wiecznego spoczynku. Modlitwy i pieśni pogrzebowe wyrażają, mimo smutku po utracie ukochanej osoby, nadzieję na wieczne życie. Chrześcijanie mogą w smutku mieć nadzieję, ponieważ są przekonani, że zmarli przebywają u Boga, i ponieważ wierzą w ich zmartwychwstanie. Dawny Kościół obchodził dzień śmierci swych świętych jako narodziny do nowego, wiecznego życia.

Modlitwa za zmarłych: Wieczny odpoczynek racz im dać. Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju. Amen.

CMENTARZ PARAFIALNY W JELENIEJ GÓRZE – CIEPLICACH (KLIKNIJ)

 Powrót do strony: Sakramenty Święte. ⇒