Parafia pw. Św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze - Cieplicach

Parafia pw. Świętego Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze-Cieplicach erygowana 1 stycznia 1175 r. znajduje się w dekanacie Jelenia Góra - Zachód w diecezji Legnickiej. Obsługiwana jest przez ojców z Zakonu Pijarów. Mieści się przy ulicy Cieplickiej.
Kościół św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze-Cieplicach wzmiankowany był już w 1318 roku. Obecna barokowa budowla pochodzi z 1714 roku. Jest to jednonawowa prostokątna budowla nakryta sklepieniem kolebkowym. Najcenniejszymi zabytkami barokowego wnętrza kościoła są: płótno Michała Willmanna zdobiące ołtarz główny i trzy płótna Hoffmanna (ucznia Willmanna, jednego z najznamienitszych malarzy barokowych Śląska). Na dziedzińcu przykościelnym znajdują się wolnostojąca dzwonnica z 1710 roku i barokowa kolumna ozdobiona rzeźbą św. Floriana. W wewnętrznej części przykościelnego muru na uwagę zasługują płyty nagrobne rodziny Schaffgotschów przeniesione tu w 1849 roku z kościoła w Radomierzu.

Historia parafii

Pierwsza historyczna wzmianka o Cieplicach pochodzi z 1281 roku. Wówczas to książę Bernard (Lwówecki) ze Śląska, podarował Zakonowi Joannitów miejscowość noszącą nazwę Calidus Fons - tzn. Ciepłe Źródła. Od tych słów powstała nazwa miejscowości: Bad Warmbrunn ­ – Cieplice.

Przetargi

Nasza parafia w najbliższym czasie rozpocznie prace remontowe kaplicy św. Anny. Będzie to możliwe dzięki dotacji w wysokości 60 tys. (sześćdziesiąt tysięcy) złotych brutto, którą parafia otrzymała z Fundacji KGHM Polska Miedź w Lubinie. Jest to znaczna pomoc, za którą nasza wspólnota już teraz wyraża wdzięczność i serdeczne podziękowanie.

Odnośniki do stron Pijarów

KATALOG STRON INTERNETOWYCH DEMARKACJI, WSPÓLNOT I DZIEŁ OKRĘGU: WŁOCHY I EUROPA ŚRODKOWA (stan na dzień 14 grudnia 2011) KURIA GENERALNA Strona Zakonu: www.scolopi.org Pisma św. Józefa Kalasancjusza: http://scripta.scolopi.net/