W dniach 13 – 16 października w Krakowie byliśmy na spotkaniu młodzieży z różnych placówek pijarskich. Wśród nas byli również Czesi  i Węgrzy. Tegoroczne hasło naszego spotkania brzmiało „Wstań i chodź” i było nawiązaniem do słów papieża Franciszka po Światowych Dniach Młodzieży.

W czwartkowy wieczór odbyło się oficjalne rozpoczęcie SMP, podczas którego każda z grup przedstawiała swoją interpretację przydzielonego im fragmentu przesłania z ŚDM. Naszym zadaniem było zobrazowanie dawania siebie innemu człowiekowi. Tego samego dnia odbyła się również konferencja. Podczas niej zwróciliśmy uwagę na temat czystości serca. Do późnych godzin nocnych trwaliśmy na adoracji.

Następny dzień rozpoczęliśmy od modlitwy w grupach, po której udaliśmy się na pyszne kanapki, które dla nas przygotowali animatorzy. Potem udaliśmy się na tzw. Strefę Myśli, czyli spotkanie z Anną Golędzinowską – byłą modelką. Opowiedziała nam swoje świadectwo, które mocno poruszyło każdego z nas. Po tym spotkaniu mieliśmy czas wolny, podczas którego udaliśmy się na zwiedzanie Krakowa. Byliśmy w Kościele Przemienienia Pańskiego przylegającego do klasztoru pijarów. Kolejnym punktem naszego zwiedzania Krakowa był kościół Sióstr Prezentek. Po powrocie do szkoły była Strefa Myśli cz. 2 – spotkanie z ks. bp. Krzysztofem Nitkiewiczem. Wieczorną część rozpoczęła Eucharystia. Następnie zjedliśmy kolację, która dodała nam sił na nocną adorację połączoną ze spowiedzią. Każdy mógł się wyciszyć, pomodlić i skorzystać w wyjątkowego daru, jakim jest ten sakrament. Następnego dnia udaliśmy się do niedaleko położonej od Krakowa Kalwarii Zebrzydowskiej, miejsca, które słynie z wielu cudów dokonanych za pośrednictwem Matki Bożej w jej cudownym obrazie. Odbyła się tam msza święta, na której każdy z uczestników SPM zawierzył się opiece Maryi.  Po zakończonej Eucharystii wzięliśmy udział w drodze krzyżowej, na której każda z grup miała poprowadzić rozważania jednej ze stacji. Podczas spacerowania po górzystych ścieżkach Kalwarii Zebrzydowskiej, mieliśmy dużo czasu na przemyślenia dotyczące naszego życia. W drodze powrotnej, troszeczkę zmęczeni, postanowiliśmy odwiedzić rodzinne miasto Św. Jana Pawła II – Wadowice. Nie obeszło się bez wejścia do przepięknego kościoła i zjedzenia popularnych kremówek papieskich. Wieczorem przyszedł czas na bardzo wyczekiwany moment całego SMP – zabawę chrześcijańską!  Wszyscy chętnie braliśmy udział w tańcach pijarskich, które są nieodłącznym elementem każdego spotkania. Tego wieczora przyszedł również czas na ostatnie czuwanie naszego spotkania. Było ono wyjątkowe, jak każde, ponieważ towarzyszył nam zespół „niemaGotu” wraz z Kubą Blycharzem – autorem hymnu Światowych Dni Młodzieży. Podczas tego wieczoru zobaczyliśmy jak można inaczej uwielbiać Pana. Bardzo szybko zaczął się zbliżać dzień powrotu do domu. Zwyczajem już się stało, że ostatniego dnia wszyscy udajemy się do kościoła na Wieczystą na wspólną Eucharystię, której przewodniczył Prowincjał o. Józef Matras. Wśród nas były również relikwie świętego Jose Sanchez del Rio, słynnego z odwagi i który jest określony mianem rycerza Jezusa Chrystusa. Wzmocnieni i na ładowani pozytywną energią wróciliśmy do szkoły. Potem przyszedł czas na słowa podsumowania i uroczyste zakończenie 16 SMP.

Ten krótk,i ale owocny czas był każdemu z nas bardzo potrzebny. Zgodnie ze słowami „gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich”. Każde takie spotkanie umacnia nas w twierdzeniu, że razem możemy więcej, bo jest pośród na Chrystus.

 Do zobaczenia w przyszłym roku!

Katarzyna Krzyżak i Dagmara Botur

« 1 z 4 »